.. Från ett par år tillbaka …..
”Förra morsdag inträffade på en vecka då mitt humör inte var på topp. Jag låg natten innan och summerade mina till-korta-kommanden och insåg att min man har ABSOLUT inte inhandlat något till mig detta år. Klockan är 03:15
…
…
…
Stackars barn!!!!!Om några timmar är det morsdag, 1000-tals barn kommer insmygandes till sina mammor med fina paket och överraskar mammorna på sängen. Sedan frågar fröken på måndags morgon vad de har gjort för fint för sina mammar. DETTA FÅR INTE MIN BARN UPPLEVA I ÅR! ( Och det pga av att deras PAPPA inte tycker att mamman är värd en present!!!)
…
…
…
En god mor tar saken i egna händer, jag smyger upp vid 3:30 går till badrummet och hämtar en ny deodorant, går till bokhyllan och hämtar en pocketbok och går till godis-gömman och hämtar en chokladkaka- allt detta slår jag in i fina paket. NU kan mamman sova gott!”
…
…
…
Pappan kliver upp tidigt på morgonen, mamman vaknar: Vad ska han upp för !!!!
Mamman hör hur det stökas i köket och hur pappan väcker alla tre barn.
Pappan säger:
-Men oj vad många paket ni har slagit in till mamma, har ni fixat det själva?
Barnen säger:
– Vi har inga paket, det skulle du ju köpa!
Pappan säger:
– Men tror ni inte på fan att mamma har gjort sina egna paket?
Mamman drar täcket över huvudet
Pappan och barnen kommer in med en jättefin solstol till mamma som är lika röd i ansiktet som om hon skulle legat i solen 76 timmar i sträck.
…
Mamman sa till barnen att det behövde inte berätta om detta på skolan på måndag.