Svenska idrottsgalan…

Årets nykomling- går till Charlotta Nordell som med nyfunnen energi provade på Yoga. Bra kämpat, alla 8 gångerna.

Årets prestation- går till Charlotta Nordell som på väldigt kort tid sprang ner för Kungsbergets slalombacke. Mycket imponerande, de övriga föräldrarna valde dock att hämta ut nummerlappen INNAN start till sitt barn.

Årets ledare- går till Charlotta Nordell som så fint lotsade sina lagkamrater till vinst i tävlingen ”Irländsk julafton” på sommarens 40-års fest. Fantastiskt ledarskap, särskilt med tanke på de stora vätskeintaget.

Årets idrottare med funktionshinder- går till Charlotta Nordell som sprang ikapp glassbilen, trots begynnande framfall. Otroligt gjort efter tre barn och obefintliga knipövningar.

Årets bragd medalj- går, inte helt otippat, till Charlotta Nordell för fantastiska insatser på sommarens cykelfest. Inte nog med att hon cyklade hela vägen till Trödje, hon cyklade även hem! Och detta med högklackade träskor!

3 reaktioner till “Svenska idrottsgalan…

  1. Haha! Jag följer din blogg och tycker den är underbar! Du bjuder på dig själv och ett gott skratt i den annars ganska tråkiga vardagen! Tack för det! //Lotta

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s