…med min yngsta dotter. Vi kramas och tittar på den nytända brasan, då dottern säger:
– Mamma, kan du säga till om du ska prata?
Jag får mig en tankeställare, tänker att jag kanske pratar för mycket. Barn kanske uppskattar tystnaden mer än jag tänkt på. Hela samhället är fyllt av ljud hela dagarna, barnen får sällan möjlighet till avkoppling, tystnad och att lyssna till sina egna tankar. Jag ler för mig själv och säger:
-Ja visst, tycker du att det är skönt när jag är tyst?
– Nej, men du har väldigt dålig andedräkt!
Hahaha jag dööör! Anna F
Tandtråd för 17, tandtråd…;)
Fröken Maräng! Hon kan hon!:)
**Lotta J
Hahaha :):):):)
Härliga ungar med sina ärliga kommentarer
mina barn är ju stora 25 o 27 men säger ofta till mig då vi träffas Men mamma nu har du pratat hela tiden,,,, och jag tycker bara att jag varit trevlig 🙂
Hur ska man kunna vara trevlig om man inte pratar? Och om man pratat mycket måste ju då betyda att man är mycket trevlig.
Prata mest på inandning! Vet du om att kan vara den mest roliga som gått i ett par skor?! Träskor med raggsocka såklart! Skare va så skare va!